A földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozó falusi lakosság számára a téli időszak adott lehetőséget arra, hogy ünnepelhessen, így a farsang időszaka a hagyományos értékrend szerint a házasságkötés időszaka volt. A régi időkben nagy szégyennek tekintették, ha a kisebb közösségekben, falvakban az elmúlt farsang idején nem köttetett házasság. Hogy ennek hangot adjanak összehívták a falu apraját-nagyját, és egy tréfás ceremónia kíséretében rönkhúzással összekötött álesküvőt, más néven bolond-esküvőt tartottak és tartanak ma is Nyugat-Dunántúlon. A turisztikai látványossággá vált újjáélesztett hagyomány az utóbbi években a Vasi Hegyhát-Rábamente térségének több településén is megrendezésre kerül. Akad olyan település, ahol minden éven megtartják attól függetlenül, hogy volt-e előző éven esküvő. Ám vannak olyan – elsősorban kisebb falvak – ahol ezt a kulturális örökséget, hagyományt annak megfelelően rendezik meg, hogy ténylegesen kötettett-e friss házasság az előző évben.
Az évente megrendezésre kerülő programnak, a hagyományokhoz igazodóan meghatározott elemei vannak. Ezek egyike maga a rönk, amit szégyenből kell húzni a meg nem házasodottaknak. „A rönköt erős férfiak behozzák az erdőről, szekérre teszik. A lányok színes szalagokkal díszítik, ez lesz az ifjú pár hintaja. Az esküvő előtt a vőlegénynél gyülekezik a tömeg, onnan indul a „bolond” menet. Gyakori, hogy a mennyasszony férfi, lehetőleg minél rondább és nagyobb, míg a vőlegény apró termetű nő. A farsangi pár hintaját a vőfélyek és a koszorús lányok húzzák végig a falun. A kisbíró és az egyházi méltóságok külön lovas hintón vezetik a tömeget, akik a mennyasszony házához érkeznek kikérni az arát. ” Archív fotók és szöveg: Egyesület Együtt Nádasdért.
A menet többször megáll egy-egy háznál, vagy az adott településen található jelentősebb helyszínen. Jó falatokkal és itallal kínálják a házigazdák a vonulókat. Ahogy egy igazi esküvőről, úgy a bolond lakodalomból sem hiányozhat a muzsika, így a zenészek is együtt vonulnak a maskarákba, vicces ruhákba, jelmezbe öltözött násznéppel. Az ifjú pár, a kisbíró és a pap mellett további szereplők a koszorús lányok, vőfélyek, ministránsok, anyakönyvvezető, cigányasszonyok, krampuszok, örömszülők. A legtöbb településen rönkhúzásként, Nádasdon törzsökhúzás néven, míg a határ közelében található szlovén nyelvjárásban fenyőlakodalom néven ismert ez a régi hagyomány.